Prp Nedir ?

Prp Nedir ?

PRP(Platelet Rich Plazma) yöntemi kişinin yaklaşık 10-20cc kanını alarak plateletlerden zengin plazmayı özel bir yöntemle elde etme biçimidir. PRP içinde kök hücreleri, 9 çeşit büyüme ve yenilenme faktörlerini ve çok zengin proteinleri içermektedir.Plateletlerden zengin plazmayı saç ekimi sırasında alınan saç köklerini yıkamada kullandığımızda, büyüme faktörleri, üzerlerine yapışan kök hücreler ve proteinler sayesinde uzun süre vücut dışında canlı kalabilirler, ekildikten sonra daha hızlı beslenmeye ve büyümeye başlayabilirler. Ayrıca bu büyüme faktörleri olası bir enfeksiyon riskini de önlemektedirler.Yapılan araştırmalarda PRP destekli saç ekimi uygulamalarının başarısı diğer saç ekimi uygulamalarına nazaran %15-%25 oranında daha yüksektir.
PRP (platelet rich plasma) anlamı, trombositten zengin plazma demektir. Trombositler ayrıca kan pıhtılaşmasını sağlayan kan hücreleri olarak bilinirler. Trombositler vücutta bir yaralanma olduğunda bünyelerindeki özellikle büyüme faktörleri ve diğer pek çok yara iyileştirici faktör ile yaralanma bölgesine giden ve hasarı tamir eden, dokuyu iyileştiren hücrelerdir. Bu uygulamada, kişinin kendisinden alınan 8-10 ml kanın özel tüpler içinde santrifüje edilerek trombositten zengin hale gelen kısmını ayrıştırıp tekrar kişiye enjekte edilmesi söz konusudur.PRP nin hazırlanması ve uygulanması ortalama olarak 20 dakika sürer ve kişinin kendi kanından, kapalı bir sistem içinde elde edildiği için hastalık bulaşması ve alerjik reaksiyonlar gibi riskler söz konusu değildir.
Günümüzde yara iyileşmesinde ve gençleşmede sıklıkla kullanılan PRP tedavisi mezoterapi gibi saç sorunlarında da ciddi bir şekilde uygulanmaktadır. Zayıflayan saç köklerine yapılan uygulamada , saç kıllarının canlandığı , kalınlaştığı ve daha gür hale geldiği gözlenmiştir. Saç ekimi sonrasında da yeni çıkacak saç köklerini desteklemek için PRP tedavisi yapılmaktadır. Yani PRP de artık mezoterapi gibi saç sorunlarının tedavi seçenekleri arasında yerini almıştır.