Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

SAÇ EKİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Saç ekiminde temel amaç, saç ekimini yaptıran kişinin bir başkası tarafından bu işlemi yaptırdığının anlaşılmamasıdır. O zaman doğallık nasıl sağlanır? Saç ekimini yaptıracak kişinin yaşına ve kafa yapısına uygun bir saç çizgisi planlanmalıdır. Çünkü ileri yaşlarda yapılan saç ekimi ile genç yaşlarda yapılan saç ekimi arasında farklılıkları vardır. 45-50’li yaşlarda olan birine 20’li yaş görünümü kazandırmak doğallığı bozmak demektir…

PRP(Platelet Rich Plazma) tedavisi kandan trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın ayrıştırılarak saç dökülmesi olan alana saçlı deri altına enjekte edilmesi ile yapılan uygulamadır. PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz trombositler onarıcı maddelerle yüklüdür ve dokunun onarımında rol oynar. Buna örnek verecek olursak bir yaralanma sonucunda trombositler yaralanan bölgeye toplanırlar ve ilk önce büyüme faktörünü ve sonra iyileştirici faktörleri ortama bırakırlar ve böylece kök hücrelerin bölgeye yönelmesini sağlarlar. Bu onarıcı görevleri olan maddeleri saç dökülmesi tedavilerinde de aynı amaçla kullanılır.

Kadın tipi saç dökülmesi: Androgenetik alopesi kadınlara özel saç dökülmesidir. Genellikle saçlar ayda 1 cm uzar ve bu 2 ile 6 yıl arasında sürer; daha sonra saç dökülme evresine geçmeden dinlenme fazına girer. kısa bir süre sonraysa boş alandan yeni saç teli çıkmaya başlar. normalde bir kafada saçların %85 i büyüme evresindeyken kalan %15 ise dinlenme evresindedir.Dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında kellik meydana gelmeye başlar.

Görülme sıklığı erkeklere oranla daha azdır. Erkek tipi dökülmeyle benzerlik taşısa da bir çok yönüyle farklıdır. erkeklerdeki gibi tamamen dökülme nadir olur, bu yüzden dökülmeden çok seyrekleşme demek daha doğrudur. Kadın tipi saç dökülmesi her ne kadar hormonlarla ilgili olsa da erkeklerdeki gibi ergenlik döneminde başlamaz. Açılmalar erkeklere oranla daha geç yaşta görülür. Kadınlarda en yoğun dökülme menopoz döneminde görülür. Ayrıca gebelik ve ilaç kullanımları da erken dönem saç dökülmelerinin hazırlayıcı temel iki sebebidir. saç dökülmesini arttıran bir önemli dönem de doğumdur. Erkek tipi dökülmelerde saç çizgisi geriye doğru kayarak alın açılması gerçekleşir ama kadınlarda bu durum çok nadir görülür.