SAÇ EKİMİ

En temelde kıl kökü (greft) nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Günümüzde pek çok insan, saç dökülmeleri ve kellik sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumuna yol açan  pek çok farklı nedenler olabiliyor ve bu durum sağlıklı bir dış görünüşle hayatını sürdürmek isteyen bireyde kimi zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.

Bu soruna kalıcı çözüm getirebilmek için ilk çalışmalar 1940’lı yıllarda başlamış, 1970’li yıllarda saç ekimi işleminin kuralları yayınlanmış, 1998 yılında ise foliküler ünite nakli ile tamamen doğal saç ekiminin yapılabileceğinin temelleri, yayınlanan makalelerle anlatılmıştır.2002 yılından itibaren ise FUE denilen saçların birer birer alındığı yeni bir saç ekimi metodu tanımlanmış, 2005 yılında bu yöntem için kimlerin uygun olduğu ve sınırları netleşmiştir.

Farklı teknikleri olmakla beraber saç ekimi en temelde kıl kökü (greft) nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekimi kişinin kendi dokusunun başka bir bölüme aktarılması şeklinde yapılan bir organ(doku) nakli olarak da adlandırılabilir.

SAÇ EKİMİ TEKNİKLERİ

Saç Ekimi yöntemleri ikiye ayrılmaktadır. Her iki teknikte de canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmez. Aralarındaki fark ise saçın alınma biçimidir. Birinci yöntemde (FUT) iki kulak arasından saçın alınacak yerde çizgi şeklinde bir iz kalır kesi yapıldığından dolayı, diğer yöntemde ise (FUE) saç alınan yerd herhangi bir iz kalmamaktadır.

FUT: Hastanın konforu açısından artık kullanılmamaktadır.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Ameliyatsız Saç Ekimi: Fue yönteminde saçlar ensenin biraz üstünden iki kulak arasından alınır. Saçlar bu bölgeden ucu 0,6-0,7-0,8 mm çapındaki punch adı verilen aletlerle tek tek alınır. Alına her doku içindeki saç teli sayısı 1-2 yada 3-4 olabilir. Bu yöntemle ekim yapılacak kişiden ortalama 5000 grefte (ortalama 15000 ile 20000 saç teli) kadar saç nakli yapılmaktadır. Ayrıca bu yöntem sayesinde kişi ihtiyaç dahilinde 2. Yada 3. Seanslarını yaptırabilir tabi donör alanı yeterliyse. Ortalama ekim süresi ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişir. Ekim yapılacak alan büyükse ortalama 8-10 saat, küçükse 5-7 saat arası değişmektedir.

SAÇ MUAYENESİ VE ANALİZİ

Saçlarımızdan bahsederken düz ya da kıvırcık, ince telli ya da kalın telli, kuru veya yağlı gibi tabirler kullanırız. Oysa saçlarımız bu saydıklarımız dışında doğrudan fark etmediğimiz farklı özellikler taşır. Saç Analizi ile bu önemli ayrıntıları görebiliriz. Saç Analizi ile saçın dokusu, saç köklerinin kalitesi, saç yoğunluğu, saçın elastik durumu, gözenekler ve cilt dokusu incelenebilmektedir.

Saça yapılan bu detaylı muayene sayesinde saçınız ve saçlı deriniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Saç analizli muayene sayesinde saçlarınıza bundan sonra ne yapmanız gerektiği konusunda size doğru bilgiler vermiş oluruz.

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR ?

Saç ekimi öncelikle sağlıklı olan ve erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadın ya da erkek ayır etmeksizin her yetişkin bireye yapılabilmektedir. Bunun yanında da kişinin donör (saç köklerin alındığı alan) bölgenin de verimli olması gerekmektedir. Aynı zaman da saçlı deride oluşan herhangi bir travma ve kaza sonrası yanık izi kalmış kişiler de o bölgede kan dolaşımı olup olmadığının kontrolü yapıldıktan sonra saç nakli uygulana bilir, saçın aşırı gerilmesi sonucu oluşan dökülmeler(Traction alopesisi) ve geçirilmiş bir enfeksiyona bağlı bölgesel saç dökülmelerinde de saç nakli uygulanabilir.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Operasyondan 1 hafta önce Alkol almayı bırakınız.
 • Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçları da operasyondan 1 hafta öncesinden kullanmayı bırakınız.
 • Kronik(şeker, tansiyon, kalp, tüberkiloz v.b) veya akut rahatsızlıklar nedeniyle kullandığınız ilaçlar varsa uzmanınıza mutlaka bilgi veriniz.
 • Operasyonunuzdan önceki 2 hafta antidepresan ve pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar kullanmayınız, bu süre içinde bu ilaçlardan kullanmak durumunda kalırsanız uzmanınızı bilgilendiriniz.
 • Operasyon öncesi saç ve saçlı derinizi etkileyecek losyon kullanmayınız.
 • Operasyon günü kliniğe gelmeden önce banyonuzu yapınız ve saçınıza jöle v.b. şeyler sürmeyiniz.
 • Operasyona gelirken rahat çıkartıp giyineceğiniz kıyafetler giyiniz (Gömlek, hırka vb.)
 • Gelmeden önce mutlaka kahvaltı yapınız.
 • Şayet sigara kullanıyorsanız 24 saat öncesi mümkünse sigara içmeyiniz eğer yapamıyorsanız azaltınız. Unutmayınız ki sigara iyileşme sürecini uzatacaktır
 • Operasyon sonrası 6 saat araba kullanmayınız. Kendi arabanızla gelecekseniz yanınızda arabayı kullanacak birinin olmasına dikkat ediniz.

SAÇ EKİMİ SONRASI YIKAMA VE BAKIM

 • Saçınız ilk kez operasyondan 3 gün sonra kliniğimizde bizler tarafından özel bir losyon ve şampuanla yıkanacaktır.
 • Daha sonra sizde size anlatılan şekilde her gün günde 1 kez ekim bölgesini yıkayacaksınız.
 • Yıkamanın 10. Günü sizi tekrar kliniğimizde muayene için misafir edeceğiz ve kalan kabuklarınız varsa dökülmesini sağlayacağız.
 • Saç ekiminden sonra 1 hafta cinsel ilişkiden, ağır işlerden, ekim yapılan alanını bir yere çarpmaktan sürtmekten kaçınınız.
 • İlk 2 ay spor, deniz, havuz, güneş, solaryum, hamam ve saunadan uzak durunuz.
 • Saç Ekiminden 2,5 ay sonra ekim yapılan bölgelerde sivilceler çıkabilir. Sizi rahatsız edecek kadar artış gösterirse bizi arayabilirsiniz.